New Training Courses at RSYS

This season the club is pleased to launch a series of new training courses. These courses are ideal for the casual harbour racer, the cruiser or crew planning to campaign for a Sydney to Hobart.  Should anyone have any queries please not hesitate to contact the RSYS Sailing Office for further details.

 

David Kellett to receive ISAF Beppe Croce Trophy

David Kellett AM is to be awarded the International Sailing Federation (ISAF) Beppe Croce Trophy which honours an individual for their outstanding voluntary contribution to the sport of sailing.


The Australian will be the first recipient out of Europe or the America’s to receive the prestigious Trophy, first presented in 1988 in memory Beppe Croce, the ISAF President from 1969 to 1986.

The Trophy will be presented to Kellett at the 2014 ISAF annual conference in Palma de Mallorca, Spain, in November.

A Royal Sydney Yacht Squadron, Kellett, 65, has been a passionate sailor throughout his life.  He started out in small boats and Olympic classes before making the move to ocean racing and the America’s Cup.

A past Commodore and Life Member of the Cruising Yacht Club of Australia, Kellett has taken part in 40 Rolex Sydney Hobart Yacht Races, including being sailing master of Sovereign which took line and overall honours in 1987.  

He became President of Yachting Australia, his first involvement with ISAF being in 1992 when he became the ISAF Member of Council for Group L. Kellett represented the region and his involvement and impact within ISAF was quickly felt. 

From 1994-1998 he was a member of the Events Committee and from 1997-1998 a member of the Oceanic Committee. In 1998 Kellett was elected as an ISAF Vice President and held the position through to 2008.  He then served as Treasurer from 2008-2012.

Throughout his time within ISAF Kellett filled many roles around the Olympic sailing competition.  For Sydney 2000 he was a Member of the 2000 Olympic Working Party, a member of the 2000 Olympic Advisory Board and President’s liaison at the Sydney 2000 Olympic Games itself.

He was part of the Athens 2004, Beijing 2008 and London 2012 Olympic Management teams and served as ISAF Technical Delegates for the Beijing 2008 and London 2012 Olympic Games sailing competitions.

For the past 15 years Kellett has been an integral part of the safety network of the Rolex Sydney Hobart Yacht Race, controlling the race at sea aboard the radio relay vessel.

The first recipient of the Beppe Croce Trophy in 1988 was His Majesty King Olav V of Norway and since then the award has gone to multiple Olympic medallists, rules gurus and designers, all having dedicated an outstanding amount of time to the sport of sailing.

 

By Peter Campbell

Evergreen Hood 23 still a winner

 

This season marks 46 years since the first Hood 23 was launched and yet this small one-design keelboat is still winning in open company, with Richard Staines’ Esquisse II taking top handicap honours in the Royal Sydney Yacht Squadron’s Division 3 last Saturday.

Esquisse II, along with several other boats, has been moved from Division 4 to Division 3 following the Sailing Committee’s decision to merge the two divisions, and the Hood 23 is proving more than a match for the bigger boats.

Esquisse II is third overall in standings, just one point behind the top placed Come by Chance, John Nutt’s C&C 36, and equal on points with the sports boat ‘Til the Fat Lady Sings (David Smith).  Esquisse II’s placings in the Spring Series so far have been 3-3-9-1.

The evergreen Hood 23 was designed by eminent naval architect and Squadron member Warwick Hood AO with builders Stoddart Bros Marine launching the first one in 1966.  Since then hundreds of Hood 23s have been built, but Esquisse II is now the only one racing with the Squadron.

The Hood 23 (LOA 7.20m) is a definitive design with its raised deck and masthead rig carrying a working sail area of 30.56m².  With an efficient hull shape, it exceptionally fast in light airs.

Esquisse II is raced with great skill by owner Richard Staines, a member of RANSA who bought the boat from a Middle Harbour syndicate in 1991.  In a profile published in the RANSA magazine, Staines recalled that Esquisse II “has at some stage, won every series and regatta we have entered” including three of five Series, including the Main Series, with the Squadron.

Saturday’s racing saw Geoff Davidson’s Beneteau 36.7 win Division 1 and take the overall lead in the Spring Series on a countback from Sydney, Charles Curran’s Sydney 60, which placed second on corrected time. 

Both are on 11 points after four races while Ultreya (Rod Pearse) is third on 20 points, although not racing on Saturday.

In Division 2, consistency is paying dividends for Jonathan Threlfall’s Jeanneau Sunfast 36, Campeador, now holding a nine point lead with a scoreboard of 3-4-2-1 for 10 points.

Campeador also took fastest time on Saturday, winning on handicap from Alouette (John Waring) and Ambitious (David Matthews).

Brian Bergin’s Ellipse II is second overall on 19 points, being a non-finisher on Saturday, and one point ahead of Ambitious.

In the International Etchells, Douglas McGain’s Ciao scored a 14 second win, following up on McGain’s success in the mini regatta the previous Saturday.

Runner-up was Shindig (Rob Weir and Mike Tyquin) just 21 seconds ahead of Carabella IV (Matthew McCann).

The International Dragons and Yngling shared a mini regatta with Sidewinder (Carl Ryves) dominating the Dragons and Miss Pibb (Hamish Jarrett) outstanding in the Ynglings.

Sidewinder won all three races while Shapes (Wolf Breit) had two seconds and a third. French Connection (Anthony Armstrong) was next best with a second, an equal third and a fifth.

Miss Pibb had a 1-2-1 score with Karma (Gary Wogas) taking out the second race and placing second and fourth in the other races.

Soria (Robyn Grosvenor) did well with a 3-4-2 score while Black Adder (Gary Pearse) notched up a 4-3-3 result.


By Peter Campbell

Much Ado V notches up second win

John and Michael Stephens’ Ker 11.3 Much Ado V showed her class with a second consecutive victory in Division 1 of the Squadron’s Spring Series on Sydney Harbour last Saturday.

Fifth to finish in the biggest Division 1 fleet so far this season, Much Ado V scored by just under five minutes on corrected time from Rod Pearse’s Ultreya,  with third place going to Wine-Dark Sea (Peter Lowndes).

The Ker 11.3 design by UK-based Jason Ker has had a string of success overseas and in Australia,  including top inshore boat at the 2002 Rolex Commodores Cup, twice class winner in the Rolex Sydney Hobart and the New York Cup and Queens Cup at Cowes Week.

In last Saturday’s Squadron race,  the 38-footer was always well up with leading group, other than breakaway fleet leader Sydney,  and on handicap took out her second consecutive win in fine style.

Sailing in a fresh south-easterly breeze, Bruce Millar’s speedy Jessica Rabbit led home the fleet in Division 2 but was down the list on corrected time with Astral (Andrew Butler) winning from Limelight (Alan Husband) and Campeador (Jonathan Threlfall).

In Division 3, John Vickery’s Windsong 2 scored a line and handicap win,  taking corrected time honours by just one minute from John Jeremy’s Tingari,  third place going to Mystere (Malcolm Shaw).

Saturday saw the first mini regatta of the season for the International Etchells class with a fleet of 22 boats contesting three races which produced three different winners and seven different placegetters from the highly competitive fleet.

Former world champion Cameron Miles set the pace at the helm of The Hole Way, winning race 1 by just three seconds from Michael Coxon, steering North Star, third going to Umami (Matt Whitnall).

However, The Hole Way could not repeat that result in subsequent races,  with a 7th and 11th to finish fifth overall on the day.

Race 2,  and the mini regatta overall winner,  was Douglas McGain at the helm of Ciao, finishing with 10 points from placings of 5-1-4 with North Star on 11 points from placings of 2-2-7.   Steve Jarvin sailed Magpie into third place overall on 18 points from placings of 8-5-3.

Third race winner was Top 40 (Peter Merrington and Geoff Bonous) who lifted their game from a first race 18th to a third and a win to finish with 18 points.

Only three boats turned out for each of the other one-design classes with Riga (Martin Burke and Ian McCrossin) winning the Dragons and Miss Pibb (Hamish Jarrett) taking the Yngling race.

By Peter Campbell

‘Til the Fat Lady Sings outsails combined Division 3

For several past seasons, David Smith’s sports boat, ‘Til the Fat Lady Sings, has been the fastest boat in the Squadron’s Division 4.  So far this season, she has outpaced the Division 3 fleet in which Division 4 boats have now been amalgamated.

‘Til the Fat Lady Sings has taken line honours in the Division 3 fleet in the two races so far sailed and last Saturday she won the double of fastest time and first on corrected time.

Sailing in a light and shifty easterly breeze,  the sports boat finished a remarkable 7 minutes and 33 seconds in front of the next boat, John Nutt’s C & C 36, Come by Chance, which also placed second on handicap.

Another former Division 4 boat, Richard Staines’ evergreen Hood 23 Esquisse 2, took third place on corrected time.

Division 2 saw Roman Tarnawsky’s Beneteau First 34.7 Can Can scoring its second consecutive win on corrected time.   Can Can was second last boat to finish but won the race by just two seconds from Eclipse II (Brian Bergin) which had finished second in fleet to Bruce Millar’s Jessica Rabbit.

Third place on handicap went to John Amos’ Soundtrack with just 33 seconds separating the first four boats on corrected time.

Much Ado V, John and Michael Stephens’ Ker 11.3, chased the 60-footer Sydney around the course in Division 1, scoring a comfortable handicap win from Jackie Clare (Geoff Davidson) and Equiknox (John Molyneux). Sydney placed fifth on corrected time.

In the Etchells,  28 boats turned out to race with Michael Coxon steering North Star to its second consecutive win, getting the gun by 38 seconds from Top 40 (Peter Merrington and Geoff Bonus).  Alchemist (Richard Hammond and Roger Gain) took third place.

The first Mini Regatta of the season, for Dragons and Ynlings, saw close one-design racing in both classes.

In the Dragon class, Carl Ryves’ Sidewinder scored a second and a first to be top boat on the day, but both wins were close: 27 seconds in race 2, 15 seconds in race three.

Anthony Armstrong won the first race from Sidewinder with a break away margin of two minutes,  Liquidity (Richard Franklin) finishing third.

In race two,  Sidewinder won from Shapes (Wolf Breit) and French Connection and in the final race Sidewinder scored the closest race of the day, beating French Connection by 15 seconds, with just three seconds to third placegetter Shapes.

In the Ynglings,  Hamish Jarrett steered Miss Pibb to two wins and a second to be top boat on the day,  the other winner being Soria, helmed by Robyn Grosvenor,  who finished the mini regatta with a 3-1-4 scorecard.

Karma (Gary Wogas) notched up an improving 4-3-2 score while Karyn Kojnich also sailed consistently with results of 2-4-3. 

The fleet included three women skippers, Robyn Grosvenor, Karyn Kojnich and Jan Marlay, steering Schaden Freude to two fifths and a sixth.

Peter Campbell